WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Sukces naukowy na osłodę piłkarskiej porażki

Monika Koperska – zwyciężczyni polskiego FameLabu zajęła drugie miejsce w międzynarodowej edycji konkursu! Polkę pokochała także publiczność, przyznając jej swoją nagrodę. Gratulujemy naszej naukowej idolce!

Niech ten wielki sukces naukowy osłodzi nam sportową porażkę podczas Euro2012.

FameLab to konkurs talentów dla naukowców. Na pierwszy rzut oka przypomina „Mam talent” czy „Idola”. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych.

Ich zadanie: w jak najatrakcyjniejszej formie przekonać jury i publiczność, że na co dzień zajmują się naprawdę fascynującymi sprawami.

Monika Koperska - doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim przekonała o tym Polaków  - wygrała FameLab, dostała nagrodę publiczności oraz sponsora – firmy BMW. Podczas międzynarodowego finału konkursu pokonała 17 rywali i wywalczyła drugie miejsce (po reprezentancie Austrii Didacu Carmonie).  Po raz kolejny zdobyła także nagrodę publiczności.
 
Koperska zajmuje się chemią konserwatorską, czyli tym obszarem chemii, który za cel swoich prac i badań bierze konserwację i prezerwację szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego od dzieł sztuki po książki. Jej doktorat poświęcony jest zatrzymaniu procesów samoistnego niszczenia jedwabiu na przykładzie XVI i XVII wiecznych chorągwi Wawelskich.

 
POWRÓT
Data dodania: 17.06.2012