WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Famelab 2013: Naucz się wygrywać!

Dzisiaj coraz bardziej istotne jest informowanie społeczeństwa o efektach prac naukowców i jednostek badawczych. Popularyzacja nauki w środowisku pozanaukowym ma bowiem bezpośredni wpływ na pozyskiwanie funduszy i grantów na finansowanie prac badawczych. Uczone i uczeni publikują teksty popularno-naukowe, współorganizują festiwale nauki, objaśniają wyniki swoich badań, stają się bohaterkami i bohaterami programów dokumentalnych i seriali paranaukowych. Coraz częściej muszą być doskonałymi mówczyniami i mówcami, potrafiącymi wytłumaczyć osobom nie związanym ze światem nauki potrzebę przeprowadzania długotrwałych i czasem kosztownych badań.

Dlatego też  dziesięcioro polskich finalistów i finalistek FameLabu, najbliższy weekend spędzi        w Otwocku Wielkim – miejscowości oddalonej 30 km od Warszawy – biorą udział w intensywnym programie szkoleniowym. Będzie to połączenie rozmów, ćwiczeń i działań, kształtujących umiejętności publicznego mówienia, pracy z kamerą i mikrofonem. – Ludzie mogą mieć naturalny dar komunikowania nauki. Podczas szkolenia MasterClass mogą go jednak doskonalić, stając się naprawdę skutecznymi popularyzatorami nauki – przyznaje Karolina Wojnicka, koordynatorka FameLabu z ramienia Centrum Nauki Kopernik.

Zajęcia poprowadzi Timandra Harkness – brytyjska dziennikarka, aktorka komediowa, scenarzystka filmowa i radiowa, zaproszona przez British Council. Jest związana z FameLabem od początku jego istnienia, angażując się bezpośrednio w szkolenie uczestników krajowych edycji w większości, z ponad 20 biorących udział w konkursie, państw. Z polskiej strony będzie jej towarzyszył Jacek Wasilewski – specjalista od retoryki i narracji, pracujący z ludźmi reklamy i marketingu w zakresie narracji popkulturowych, a z prawnikami i politykami na polu wystąpień publicznych. Tłumaczy i pisze książki: ma za sobą Storytelling, Retorykę dominacji, a przed sobą Retorykę narracji. Na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego jest kierownikiem specjalności Dokumetalistyka. Zajęcia z komunikacji naukowej poprowadzi Jacek Błoniarz-Łuczak, dyrektor Laboratorium Fizycznego w Centrum Nauki Kopernik, zdobywca nagrody Popularyzator Nauki 2008 w kategorii najlepsza prezentacja festiwali nauki.

 
POWRÓT
Data dodania: 09.04.2013