WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Marcin Stolarski w międzynarodowym finale finałów!

FameLab to konkurs dla naukowców, którzy w przystępny sposób w zaledwie trzy minuty opowiadają o wybranym zagadnieniu naukowym. Polska bierze w nim udział już po raz drugi.

Uderzyć w coś małym piorunem

- Nasze ubrania wytwarzają bardzo dużo ładunków elektrostatycznych i zdarza nam się uderzyć w coś jakimś małym piorunem. Dla tranzystorów to odpowiednik jasnego pioruna z nieba, który może je wręcz zabić. Dzisiaj nauczycie się, jak chronić te małe tranzystorki - mówił podczas swojego wystąpienia w Cheltenham Stolarski.

Konkursowe jury chciało się dowiedzieć, dlaczego polski uczony wybrał akurat taki temat wystąpienia. - W swojej pracy naukowej buduję satelity. Mogłem oczywiście powiedzieć, do czego ich używamy, ale próbowałem opowiedzieć o czymś, co przyda się też słuchaczom. Temat znalazłem w laboratorium, kiedy zepsułem mój komputer. Pomyślałem wtedy, że to dobry pomysł, by pokazać ludziom, jak chronić małe tranzystory - wyjaśnił Polak.

Oprócz dr. Stolarskiego w finale o zwycięstwo powalczą również: Andrea Gelemanović z Chorwacji, Nikos Konstantinou z Cypru, Christopher See z Hongkongu, Fergus McAuliffe z Irlandii, Violeta Araminaite z Litwy, Owen Falzon z Malty, Michelle Knights z RPA, Eduardo Saenz de Cabezon z Hiszpanii i Leon Vanstone z Wielkiej Brytanii.

7 czerwca finał finałów!

Finaliści w swoich wystąpieniach mówili m.in. o tym, czy poprzez pocałunek można "zarazić się" nowotworem; czym są i jak można zmierzyć fale grawitacyjne w przestrzeni kosmicznej; jak dieta matki wpływa na zdrowie jej przyszłych dzieci; w jaki sposób poruszają się pszczoły i jak tę wiedzę mogą wykorzystywać naukowcy.

Finałowe zmagania odbędą się w piątek wieczorem. Marcin Stolarski będzie występował jako trzeci. Internetową transmisję będzie można oglądać na żywo od godz. 19.30 za pośrednictwem strony: www.famelab.org

Konkurs FameLab w 2005 r. wymyślili organizatorzy Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, organizując lokalne edycje w poszczególnych państwach; polską współorganizuje warszawskie Centrum Nauki "Kopernik".

Źródło: PAP

 
POWRÓT
Data dodania: 07.06.2013