WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Irlandczyk zwycięzcą międzynarodowego konkursu naukowego FameLab

FameLab to konkurs przypominający telewizyjne talent-show, gdzie zamiast piosenkarzy czy tancerzy występują naukowcy. Na wyjaśnienie wybranego zagadnienia mają trzy minuty. Konkurencja wymaga więc nie tylko solidnego przygotowania naukowego, ale też sporych umiejętności oratorskich. 

Fergus McAuliffe z University College w Cork w swoim wystąpieniu mówił o kanadyjskim gatunku żaby, która na pewien czas zamarza, balansując niemal na granicy życia i śmierci. W tym czasie jej serce nie bije, nie ma pulsu, a ona pozostaje w tym stanie przez tygodnie. "Nie obudzi jej nawet pocałunek księcia" - mówił McAuliffe. Wyjaśniał też dlaczego ludzki organizm nie ma podobnych możliwości. Odpowiedzią jest różnica w budowie ludzkich i żabich komórek. 

"Jako naukowiec mówiąc o nauce muszę być konkretny i obiektywny, ale kiedy występuję przed publicznością mogę być zabawny, ironiczny, mogę pozwolić sobie więcej luzu. To najbardziej lubię w popularyzacji nauki" - powiedział tuż po ogłoszeniu wyników zwycięzca konkursu, Fergus McAuliffe. 

Drugie miejsce w konkursie zajęła Andrea Gelemanović z Chorwacji, która wyjaśniała, że w ludzkim ciele znajduje się więcej komórek bakterii i mikrobów niż naszych własnych. 

Zasiadająca w jury brytyjska fizyk prof. Kathy Sykes podkreślała, że podjęcie decyzji było niezwykle trudne. "Wszystkie wystąpienia miały wysoki poziom naukowy i dużo humoru" - powiedziała. 

Również publiczności zgromadzonej w Cheltenham (w południowo-zachodniej Anglii) najbardziej spodobało się wystąpienie Fergusa McAuliffego. Najlepszego mówcę wybrali też laureaci poprzednich edycji konkursu FameLab, którzy śledzili zmagania w internecie. Swoją nagrodę podzielili między McAuliffego i Christophera See z Hongkongu. 

W gronie dziesięciu finalistów konkursu znalazł się też dr Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Na co dzień buduje satelity naukowe, a w swoim wystąpieniu wyjaśniał dlaczego niewielkie iskry z naszych ubrań mogą zagrażać tranzystorom w komputerach czy telefonach komórkowych. Tłumaczył też w jaki sposób powinniśmy je chronić i jak robią to naukowcy w laboratoriach. 

"Nasze ubrania wytwarzają bardzo dużo ładunków elektrostatycznych i zdarza nam się nam uderzyć jakimś małym piorunem. Dla tranzystorów to odpowiednik jasnego pioruna z nieba, który może je całkowicie zabić. Zabity tranzystor w komputerze powoduje, że cały komputer może być nieużyteczny" - powiedział dr Stolarski. 

Pozostali finaliści w swoich wystąpieniach mówili m.in. o tym czy poprzez pocałunek można "zarazić się" nowotworem; jak dieta matki wpływa na zdrowie jej przyszłych dzieci; w jaki sposób poruszają się pszczoły i jak tę wiedzę mogą wykorzystywać naukowcy. 

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączyło British Council, organizując edycje konkursu w różnych państwach na świecie. Dziś FameLab odbywa się w kilkudziesięciu krajach w Europie, Azji i Afryce. 

Polską edycję konkursu współorganizuje Centrum Nauki Kopernik. Ubiegłoroczna polska zwyciężczyni Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w światowym finale zajęła drugie miejsce i zdobyła nagrodę publiczności. 

Z Cheltenham Ewelina Krajczyńska

Źródło: PAP

 
POWRÓT
Data dodania: 10.06.2013