WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

FameLab International: Polka w wielkim finale!

Światowy finał FameLab rozgrywany jest w brytyjskim Cheltenham. Uczestnicy tego konkursu muszą w fascynujący sposób i w ciągu zaledwie trzech minut opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym. Startują naukowcy z 23 krajów - z Europy, ale też z Republiki Południowej Afryki, USA, Hongkongu czy Australii.

4 czerwca br. o wejście do finałowej dziesiątki walczyła dr Joanna Bagniewska z Nottingham Trent University, która w maju wygrała polską edycję konkursu FameLab.

Polska badaczka prezentowała to samo wystąpienie, które przyniosło jej zwycięstwo w Polsce (tyle że teraz po angielsku). Była to opowieść o tym, w jaki sposób ludzki organizm rozpoznaje, że jest noc i możemy odpocząć. Bagniewska wyjaśniała, jakie znaczenie w tym procesie odgrywa melatonina, z jak drastycznymi skutkami długiego snu muszą się liczyć chomiki (kurczą im się jądra) i czy na mężczyzn mogą czyhać podobne zagrożenia.

Miała wspaniałe wystąpienie i podbiła serca jury oraz publiczności. Na YouTube można obejrzeć całe środowe eliminacje. Polka zamykała stawkę półfinalistów (https://www.youtube.com/watch?v=pYnELYyh0_I - jej prezentacja zaczyna się w chwili 1:16:00). W chwilę po swoim wystąpieniu jeszcze raz wyszła na scenę, żeby poinformować o tym, że w Polsce 4 czerwca jest właśnie obchodzona uroczysta rocznica 25-lecia wolnych wyborów i wolności. "Szczęśliwego Dnia Wolności!" - życzyła brytyjskiej publiczności w Cheltenham, otrzymując burzę oklasków:

Wybrana w półfinałach najlepsza dziesiątka zmierzy się w wielkim finale 5 czerwca. Transmisję zawodów można oglądać w internecie. Zaczyna się o 21.30 polskiego czasu: https://www.youtube.com/watch?v=rs32UWuLzys.

Dr Bagniewska zapowiedziała, że jeśli uda jej się zakwalifikować do wielkiego finału, to w kolejnym wystąpieniu będzie mówić o pszczołach: "Powiem, w jaki sposób mogą one wykrywać narkotyki i materiały wybuchowe, wyjaśnię, jak uczymy je reagować na zapach takich materiałów. Pszczoły mają bowiem niesamowity zmysł węchu, lepszy nawet od psów".

TRZYMAMY KCIUKI!

Źródło: Ewelina Krajczyńska, PAP

 
POWRÓT
Data dodania: 05.06.2014