WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Finał FameLab Poland 2015 już 25 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik

25 kwietnia 2015 r. zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie będzie można – już po raz czwarty - zobaczyć 3-minutowe wystąpienia 10 finalistów konkursu FameLab Poland. Zwycięzca otrzyma 35 tysięcy złotych i weźmie udział w międzynarodowym finale w Wielkiej Brytanii.

W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych i medycznych, prowadzący działalność naukową w Polsce: Gliwicach, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu, a także w Wielkiej Brytanii: w Milton Keynes i Londynie. Na scenie podczas finału zobaczymy: astronoma Jakuba Bochińskiego, biologa ewolucyjnego i genetyka dra Szymona Drobniaka, biochemika Mariusza Gogóla, studenta ostatniego roku medycyny Wojciecha Grabczana, psychoonkolożkę i biolożkę medyczną Aleksandrę Klembę, epidemiologa i mikrobiologa dra Rafała Mostowego, nanotechnologa i chemika fizycznego dra Jana Paczesnego, biologa i chemika Łukasza Richtera, chemiofizyczkę Alicję Wolny oraz mikrobiolożkę i genetyczkę dr Aleksandrę Ziembińską-Buczyńską.


Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 000 PLN na cele naukowe i 5 000 PLN na dowolne wydatki). Jednej z osób zostanie przyznane wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. British Council w Polsce, współorganizator konkursu, ufunduje Nagrodę Publiczności - kurs lub egzamin językowy. BASF Polska trojgu wybranym przez siebie finalistom sfinansuje pobyt w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny, będący siedzibą firmy.


W skład finałowego jury wejdą:
- astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd;
- fizyk prof. Arkadiusz Orłowski, dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie;
- genetyk prof. Paweł Golik, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego;
- Irena Cieślińska, zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki;
- medioznawca, specjalista od retoryki dr Jacek Wasilewski, związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel – historyk, dziennikarz i publicysta.
O oprawę artystyczną zadba zespół reprezentujący Musical improwizowany.


Podczas finału podsumujemy także pierwszą edycję programu FameLab – Rzecznicy nauki, łączącego naukowców i dziennikarzy naukowych.


Transmisja online z przebiegu Gali Finałowej będzie dostępna na www.kopernik.org.pl.


Finał FameLab Poland, 25 kwietnia, godz. 18.00–21.30
Centrum Nauki Kopernik
(wejście środkowymi drzwiami do budynku CNK)
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona


Dla osób, które nie zmieszczą się do sali głównej na piętrze, przewidzieliśmy wspólne oglądanie wystąpień konkursowych na wielkim ekranie, na zapleczu sali audytoryjnej. Jak co roku, zapewniamy dodatkowe atrakcje i wspaniałą atmosferę.

 
POWRÓT
Data dodania: 03.04.2015