WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Naukowcy z FameLabu jeszcze bliżej publiczności. Pierwszy stand-up naukowy w Polsce

22 listopada w warszawskim Klubie Komediowym naukowcy – finaliści polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council – staną na scenie w nietypowej roli. Jako stand-uperzy zbliżą się jeszcze bardziej do widowni, która z nauką nie ma nic wspólnego.

 

FameLab to rozwijany w Polsce od 4 lat format 3-minutowego wystąpienia naukowców przed publicznością nienaukową, które ma inspirować, otwierać na wiedzę. Uczestnicy czterech edycji konkursu mieli tu do dyspozycji scenę, mikrofon – i cięte słowo komentarza od jurorów. Stand-up naukowy idzie o krok dalej. Jest osobisty, czasem gorzki. Śmieszy, a ostrze humoru wymierzone jest często w osobę występującą, albo w temat jej bliski. Publiczność reaguje bardzo intensywnie i jest jedynym jurorem. Ten format to prawdziwy test, czy między performerem a odbiorcami zawiąże się nić porozumienia.

 

„Bierzemy na warsztat hasło ’dystans‘. Udane występowanie publiczne wymaga skrócenia dystansu na linii performer – widz. Aby to się zadziało, konieczne jest powiększenie dystansu do własnego ego. Humor jest kluczem” – mówi Urszula Kaczorowska, koordynatorka programu FameLab z Centrum Nauki Kopernik, współorganizatora wydarzenia.

 

Przed finałowym występem z udziałem publiczności 17 naukowców – finalistów wszystkich czterech edycji konkursu FameLab przejdzie 3-dniowe szkolenie ze stand-upu. Centrum Nauki Kopernik i British Council – główni organizatorzy zaprosili do współpracy Klub Komediowy i stand-upera Antka Syrka Dąbrowskiego, który podzieli się z naukowcami swoim doświadczeniem i poprowadzi niedzielne wystąpienie. Szkolenie to kolejny pomysł na rozwój programu, który zasila wachlarz możliwości oferowany naukowcom. Wcześniej uczestniczyli oni w Master Class – szkoleniu z komunikacji naukowej i autoprezentacji, Rzecznikach Nauki – programie łączącym środowisko naukowe z dziennikarzami, Wieczorach dla dorosłych w CNK i Dowiedz się na Placu Defilad – cyklu wykładów na powietrzu w formacie hyde park corner.

 

Na świecie stand-up ma już ugruntowaną pozycję wśród popularyzatorów nauki. Nie jest on narzędziem do nauczania, ale do budowania relacji pomiędzy naukowcami i publicznością. Wiedza wkrada się do umysłu przy okazji dobrej zabawy. Inne pomysły na taki dialog to np. soap-box (improwizowana mowa w publicznym miejscu, często angażująca przechodniów), science slam (potyczki słowne między naukowcami, oceniane przez jury bądź publiczność) czy pint of science (spotkania naukowców i publiczności przy kuflu piwa). Konferencja TED też wyrasta z tego źródła. 

 

„Każdemu naukowcowi dobrze zrobi wyjście ze swojej strefy komfortu” – uważa Joanna Bagniewska, laureatka FameLab Poland w 2014 i uczestniczka oksfordzkiego Bright Club („Seks i kupy – stand-up zoologiczny”).

 

Wie o tym coraz więcej naukowców w Polsce. Profesor Magdalena Fikus w lipcu tego roku wystąpiła nad Wisłą w formacie impro z zespołem Klubu Komediowego (naukowiec dostarcza inspiracji poprzez krótkie monologi – artyści przetwarzają je na spektakl).

 

Zauważanie nowych zjawisk jest podłożem nauki. Można to także przełożyć na szukanie nowych, skutecznych form rozmawiania o nauce. Nie znaczy to, że uczestniczę w takich inicjatywach bez obaw – przeciwnie - zawsze je mam: że nie trafię do słuchaczy (najgorsze - że ich znudzę) i że spotkam się z bardzo negatywną oceną własnego środowiska (do kabaretu marsz!)” – mówi prof. Magdalena Fikus.

 

 

…………………………………………………………………..

 

Pierwszy stand-up naukowy w Polsce: 22 listopada 2015 r., g. 19:00, Klub Komediowy, Plac Zbawiciela, ul. Nowowiejska 1. Organizatorzy: Centrum Nauki Kopernik i Klub Komediowy. Wstęp: 20 zł i możliwość rezerwacji przez www.komediowy.pl

 

 

 
POWRÓT
Data dodania: 16.11.2015