WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

PÓŁFINAŁ FAMELAB POLAND: 25 naukowych historii, które Was ruszą

PÓŁFINAŁ FAMELAB POLAND:

25 naukowych historii, które Was ruszą

 

Zachęcą nas do wyobrażania sobie neuronów w piwnicy, będą dowodzić, że bakterie w mleku mamy rządzą i powiedzą, że najlepsza impreza ich zdaniem to: lasery, proszki i tytan. 27 lutego kolejnych dwudziestu pięciu badaczy stanie na famelabowej scenie, która od pięciu już lat kształci najbardziej wygadanych naukowców.

Do piątej edycji konkursu nadeszła rekordowa liczba 98 filmowych zgłoszeń. Sześcioosobowe jury zaprosiło do półfinału dwadzieścia pięć osób. Wśród nich m.in.: neurobiolog, biofizyk, chemik, genetyk, teleinformatyk, akustyk, endokrynolog. Ośmiu doktorów, jedenastu doktorantów. Wielu badaczy prowadzi studia interdyscyplinarne i łączy w swoich poszukiwaniach badawczych wiele dziedzin naukowych. Naukowo zajmują się m.in.:  przerzutowaniem nowotworów, biodrukiem 3D, poszukiwaniem nowych materiałów magnetycznych, rozwojem zachowań agresywnych u mrówek, kryptografią kwantową. Będą reprezentować największe uczelnie w kraju, ale też University College London, Aberystwyth University w Walii i Karolinska Institutet w Sztokholmie.

 

Każdy z naukowców będzie miał do dyspozycji scenę, mikrofon i tylko 3 minuty na swoje wystąpienie. Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech famelabowych kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami). W tym roku w jury konkursu zasiądą: prof. Ewa Bartnik Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Instytut Genetyki i Biotechnologii oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Irena Cieślińska, Dyrektor Programowy Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki; fizyk prof. Arkadiusz Orłowski, dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie; medioznawca, specjalista od retoryki dr hab. Jacek Wasilewski, związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Do finału przejdzie 10 naukowców.

Półfinał odbędzie się 27 lutego 2016 w Centrum Nauki Kopernik w godzinach 13:00 – 19:00. Spotkanie naukowców z publicznością poprowadzi Jan Wróbel – historyk, dziennikarz i publicysta. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Co dalej?

Przed nimi szansa na występ w finale, dołączenie do grupy 40 finalistów programu i skorzystanie z licznych okazji do szlifowania umiejętności popularyzatorskich, inicjowanych przez Centrum Nauki Kopernik i British Council, organizatorów konkursu. Po drodze czeka ich intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców z BBC. W finale można wygrać 35 tys. zł, voucher od British Council i nagrody od partnerów i sponsorów.

 

FINAŁ: 16 kwietnia 2016 r. 

 
POWRÓT
Data dodania: 17.02.2016