WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

Znamy finalistów FameLab 2016

 

Anna Kotlińska, doktorantka (Uniwersytet Jagielloński)

"Poród mikrobioty"

Zawodowo zajmuje się wspieraniem kobiet w karmieniu piersią i promowaniem karmienia naturalnego. Jest położną i doradcą laktacyjnym. Od niedawna też koordynatorem Kobiecego Banku Mleka. Naukowo bada skład mleka kobiecego, w szczególności florę bakteryjną i czynniki wpływające na jej zmiany.

 

dr Magdalena Kulma (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Warszawa)

"Nikotyna - Twój wróg czy przyjaciel?"

Od najmłodszych lat była ciekawa dlaczego rodzice przestrzegają ją przed zarazkami i każą myć ręce. Teraz bada toksyczne białka. Liczy, że efekty jej pracy pozwolą opracować leki przeciwko wielu chorobom wywołanym przez toksyny bakteryjne.  W wolnych chwilach…  zaraża przyjaciół… pasją biegania i miłością do gór. Niejedna osoba po spotkaniu z nią została maratończykiem.

 

Jakub Lewicki, doktorant (Karolinska Institutet, Sztokholm)

"Neuroksero - czyli przepis na mózg"

Od zawsze fascynowała go nauka na pograniczu science fiction, teraz jego głównym punktem zainteresowań stały się nowoczesne technologie w medycynie jak np. biodruk 3D. Zajmuje się nerwowymi komórkami macierzystymi i ich mikrośrodowiskiem, a inspiruje go wizja drukowania organów. W swojej pracy uwielbia to, że rzeczywistość często okazuje się bardziej fascynująca od niejednej powieści science fiction.

 

Tomasz Madej, doktorant (Politechnika Rzeszowska, Wydział Elektrotechniki i Informatyki)

"Romans materii z antymaterią metodą walki z nowotworem"

Bada ogniwa fotowoltaiczne i wpływ zjawisk atmosferycznych tj. burzy na farmy fotowoltaiczne.

 

Paweł Jarosław Mazurkiewicz, doktorant (Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, Uniwersytet Warszawski; Pracownia Etologii Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; Zakład Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW)

"Na grzyba komu mrówka?"

Bada czynniki wpływające na rozwój zachowań agresywnych u mrówek (szczególnie interesuje go wpływ kofeiny). Wydał książkę popularnonaukową - kalendarz pt. „Mrówka na każdy dzień”. Jest też autorem albumu fotograficzno-krajoznawczego "Drewniane Mazowsze".

 

lek. Karolina Nowak, doktorantka (Klinika Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Warszawa; Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Warszawa)

"Od Laenneca do Nowaka"

Pracuje w Szpitalu Bielańskim w Warszawie gdzie specjalizuję się w chorobach wewnętrznych, a jako doktorantka zajmuje się badaniami nad powiązaniem określonych wariantów genów z cukrzycą polekową. Postanowiła połączyć siły z mężem i wspólnie pracują nad skonstruowaniem nowoczesnego stetoskopu na miarę XXI wieku.

 

dr inż. Łukasz Nowak (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Warszawa)

"Ryby i ludzie głosu nie mają"

Tajniki „widzenia dźwiękiem” odkrywał pracując jako elektronik na okrętach podwodnych. Bada wszystko, co wiąże się z powstawaniem i rozchodzeniem się fal akustycznych, zwłaszcza pod wodą i w organizmach żywych. Opracował teorię tłumaczącą, w jaki sposób niektóre gatunki ssaków morskich rozmawiają pod wodą, oraz zaprojektował urządzenie do podwodnych pogawędek dla płetwonurków.

 

dr hab. Piotr Wasylczyk (Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski)

"Robot nieco inny"

Przez 10 lat budował lasery wytwarzające ultrakrótkie impulsy światła oraz wymyślał jak takie impulsy mierzyć. Kilka lat temu zainteresował się drukowaniem bardzo małych, trójwymiarowych struktur o ciekawych własnościach optycznych, ostatnio również takich, które mogą zmieniać kształt i właściwości pod wpływem światła.

 

dr inż. Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny, Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu)

"Jak poluje kleszcz?"

Z zawodu jest leśnikiem, biologiem i nauczycielem - po prostu nudziło jej się na jednych studiach. Bada jakie są zależności pomiędzy chorobami, kleszczami, jeleniami a ludźmi. Jej ulubione zwierzęta to mechowce – roztocze, mikroskopijne pająki, żyjące w glebie leśnej. Sprawdza, jak konkretne gatunki drzew, a w związku z tym liście, które z nich spadają, wpływają na to, jak żyje się mechowcom.

 

Krzysztof Zawierucha (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Zakład Taksonomii i Ekologii Zwierząt)

"Od kogo nauczyć się żyć wiecznie?"

Zajmuje się mikroskopijnymi zwierzętami żyjącymi w regionach górskich i arktycznych. Szczególnie kocha lodowce. Fascynują go niesporczaki – prowadzi badania związane z różnorodnością, zagęszczeniem oraz funkcją tych małych stworzeń w ekosystemach polarnych. Wyjątkowe przystosowanie tych zwierząt do niesprzyjających warunków wciąż go potrafi zaskoczyć.

 

 

 
POWRÓT
Data dodania: 27.02.2016