WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

FameLab 2016 — znamy zwycięzcę!

I miejsce oraz Nagrodę Specjalną PWN (dowolnie wybrane szkolenie dla kadry akademickiej organizowane przez PWN) otrzymała Karolina Nowak za wystąpienie "Słuchaj uchem, a nie brzuchem" o tym, czy czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę i głos mamy? Zdziwicie się!

 

Karolina Nowak pracuje w Szpitalu Bielańskim w Warszawie gdzie specjalizuję się w chorobach wewnętrznych, a jako doktorantka zajmuje się badaniami nad powiązaniem określonych wariantów genów z cukrzycą polekową. Postanowiła połączyć siły z mężem i wspólnie pracują nad skonstruowaniem nowoczesnego stetoskopu na miarę XXI wieku. 

 

II miejsce zajął Paweł Mazurkiewicz opowiadający o mrówkach 

 

Paweł Jarosław Mazurkiewicz doktorant (Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, Uniwersytet Warszawski; Pracownia Etologii Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; Zakład Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW).

Bada czynniki wpływające na rozwój zachowań agresywnych u mrówek (szczególnie interesuje go wpływ kofeiny). Wydał książkę popularnonaukową - kalendarz pt. „Mrówka na każdy dzień”. Jest też autorem albumu fotograficzno-krajoznawczego „Drewniane Mazowsze".

 

III miejsce Jakub Lewicki, który opowiadał o komórkach macierzystych. 

 

Jakub Lewicki, doktorant (Karolinska Institutet, Sztokholm).

Od zawsze fascynowała go nauka na pograniczu science fiction, teraz jego głównym punktem zainteresowań stały się nowoczesne technologie w medycynie jak np. biodruk 3D. Zajmuje się nerwowymi komórkami macierzystymi i ich mikrośrodowiskiem, a inspiruje go wizja drukowania organów. W swojej pracy uwielbia to, że rzeczywistość często okazuje się bardziej fascynująca od niejednej powieści science fiction.

 

Nagrodę Specjalną MNiSW (wyjazd na dowolnie wybraną konferencję w Europie) odebrał Krzysztof Zawierucha, który opowiadał o tym, jak bakterie i pasożyty manipulują ludźmi. 

 

Krzysztof Zawiercuha zajmuje się mikroskopijnymi zwierzętami żyjącymi w regionach górskich i arktycznych. Szczególnie kocha lodowce. Fascynują go niesporczaki – prowadzi badania związane z różnorodnością, zagęszczeniem oraz funkcją tych małych stworzeń w ekosystemach polarnych. Wyjątkowe przystosowanie tych zwierząt do niesprzyjających warunków wciąż go potrafi zaskoczyć.

 

Nagroda Publiczności, ufundowaną przez British Council, zdobyła - opowiadająca o kobiecym mleku - Ania Kotlińska

Zawodowo zajmuje się wspieraniem kobiet w karmieniu piersią i promowaniem karmienia naturalnego. Jest położną i doradcą laktacyjnym. Od niedawna też koordynatorem Kobiecego Banku Mleka. Naukowo bada skład mleka kobiecego, w szczególności florę bakteryjną i czynniki wpływające na jej zmiany. 

 

Wszystkie wystąpienia można obejrzeć na Facebooku »

 
POWRÓT
Data dodania: 16.04.2016