WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Aktualności

25 kwietnia - finał 9. edycji FameLab Poland!

Uczestnicy i uczestniczki FameLabu mają po 3 minuty, by w zrozumiały i ciekawy sposób przedstawić wybrane przez siebie zagadnienie naukowe. Opowiedzą m.in. o kosmicznej ładowarce, najbardziej śmiercionośnym stworzeniu na Ziemi, poznawaniu największych tajemnic natury i budownictwie z papieru.

W finale weźmie udział 10 osób z 10 polskich uczelni i instytutów badawczych: Alexandra Dobosz z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Renata Ferduła z Politechniki Poznańskiej, Adam Gryc z Politechniki Śląskiej, Natalia z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Jerzy Łątka z Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Mariusz Madej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zuzanna Podgórska z Politechniki Warszawskiej, Paweł Sobczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Maciej Trzebiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz dr inż. Anna Żywicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wszystkie wystąpienia ocenią jurorzy i jurorki: Irena Cieślińska – dyr. programowa Centrum Nauki Kopernik, prof. Magdalen Fikus – biolożka molekularna, popularyzatorka nauki, prof. Zbigniew Nawrat – naukowiec, wynalazca, pionier robotyki medycznej i metod planowania operacji oraz dr Tomasz Piekot – językoznawca i komunikolog. Jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

Nagrody w 9. edycji FameLabu

Nagrody główne ufundowane przez Centrum Nauki Kopernik:

  • 12 000 zł – pierwsze miejsce
  • 6 000 zł – drugie miejsce
  • 3 000 zł – trzecie miejsce

Zwycięzca lub zwyciężczyni weźmie także udział w międzynarodowych półfinałach konkursu FameLab.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia: 

  • Nagroda publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council.
  • Wyróżnienie Specjalne Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej przez laureata międzynarodowej konferencji naukowej na terenie Europy (finansowanie w kwocie do 10 tys. zł).
  • Specjalne wyróżnienie Fundacji Kościuszkowskiej – promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA o wartości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.
  • Nagroda Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki – czytnik e-booków i książki autorstwa rzeczników nauki oraz te, które uzyskały patronat Stowarzyszenia.

 

Partnerzy i patroni 9. edycji FameLabu

Konkurs został objęty patronatami Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Partnerami konkursu są: Fundacja Kościuszkowska, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

FameLab Poland to edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council.

 

 
POWRÓT
Data dodania: 08.04.2021