FameLab Poland 2016 - Naukowcy kontaktują

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

FameLab to też program, w którym naukowcy doskonalą sztukę prezentacji, poprzez udział w szkoleniach, spotkaniach czy współpracę z dziennikarzami w programie Rzecznicy Nauki oraz przez angażowanie się w liczne programy Centrum Nauki Kopernik.

FameLab organizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik i British Council.

FameLab to światowy format – od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych światowych konkursów z zakresu komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council ustanowione w 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny i na przestrzeni lat zaczął być organizowany w ponad 20 krajach na całym świecie, zyskując ogromne uznanie.

W ciągu czterech lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 300 naukowców. Polscy finaliści odnieśli sukces także w międzynarodowym finale w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Wielu Famelaberów stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

Regulamin konkursu FameLab 2016.

Formularz zgłoszeniowy do konkursu FameLab 2016.

Ważne daty

27 pażdziernika 2015 r. - start edycji

22 listopada 2015 r. - stand-up naukowców w Klubie Komediowym

14 stycznia 2016 r. – spotkanie finalistów czterech edycji FameLabu i dziennikarzy naukowych, otwierające drugą edycję programu Rzecznicy Nauki

21 stycznia 2016 r. – ostatni dzień nadsyłania zgłoszeń do udziału w konkursie FameLab

27 lutego 2016 r. – półfinał w Centrum Nauki Kopernik

16 kwietnia 2016 r. – finał w Centrum Nauki Kopernik

Co zyskasz?

Nagrody w konkursie:

Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki oraz udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii podczas Cheltenham Science Festival.

Laureat lub laureatka głosowania publiczności otrzyma nagrodę British Council (voucher językowy). Nagrody wręczą także partnerzy konkursu.

Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do finału, biorą udział w profesjonalnym szkoleniu MasterClass. To intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzony przez brytyjskich i polskich trenerów.

Czy spełniasz kryteria

ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE FAMELAB 2015 MUSISZ:
 • mieć co najmniej 18 lat,
 • studiować lub pracować w obszarze nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych
 • porozumiewać się po polsku w stopniu komunikatywnym,
 • porozumiewać się po angielsku w stopniu komunikatywnym.
 • wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej, w formularzu należy zamieścić również link do maksymalnie 3-minutowego filmu video z nagraniem wystąpienia na dowolny temat dotyczący wybranej dziedziny z ww. nauk,
DO UCZESTNICTWA ZAPRASZAMY:
 • studentów i studentki czwartego, piątego lub szóstego roku studiów jednolitych lub studiów drugiego stopnia nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych,
 • doktorantów i doktorantki zajmujących się naukami przyrodniczymi, ścisłymi, technicznymi, rolniczymi lub medycznymi,
 • osoby pracujące w jednostce organizacyjnej prowadzącej w sposób ciągły badania naukowe i zajmujące się dowolną dziedziną z zakresu nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych,
 • osoby pracujące nad zastosowaniem nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych w życiu codziennym, siłach zbrojnych organach rządowych, przemyśle lub biznesie.
NIESTETY NIE MOŻEMY ZAPROSIĆ:
 • rzeczników i rzeczniczek prasowych, nawet działających na rzecz organizacji związanych z nauką,
 • artystów i artystek zajmujących się tematyką związaną z nauką,
 • performerów i performerek, których przedstawienia dotyczą nauki lub technologii,
 • pracowników i pracownic muzeów/centrów nauki, pracujących wyłącznie lub głównie z publicznością,
 • dziennikarzy i dziennikarek lub nadawców TV (dla których jest to główne lub jedyne zajęcie),
 • nauczycieli i nauczycielek,
 • osób zajmujących się zawodowo naukami społecznymi, humanistycznymi lub sztuką,


Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy spełniasz powyższe warunki lub masz inne pytania – napisz do nas.

Jak wziąć udział?

 • Nakręć maksymalnie trzyminutowy film, w którym będziemy widzieć tylko Ciebie (tylko osoba zgłaszająca się do konkursu), opowiadającego/opowiadającą o zagadnieniu związanym z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, technicznymi, rolniczymi lub medycznymi. Prezentowane zagadnienie musi być przedstawione w języku polskim. Nagranie nie może być w żaden sposób edytowane ani zawierać efektów specjalnych. Wystąpienie nie może wymagać wykorzystania nadmiernej ilości lub wielkowymiarowych rekwizytów oraz nie może zawierać żadnego podkładu muzycznego lub muzyki (z wyjątkiem przypadków, jeśli jest ona przedmiotem prezentacji).
 • Wypełnij formularz rejestracyjny i załącz swój film.
 • Na prezentacje zgłoszeniowe czekamy od 27 października 2015 r. do 21 stycznia 2016 r.
 • Skontaktujemy się z Tobą mailowo, aby potwierdzić odbiór Twojego zgłoszenia i poinformować, czy zakwalifikowałeś/aś się do kolejnego etapu konkursu.

CO WYDARZY SIĘ PODCZAS KONKURSU?
 • W czasie półfinału będziesz mieć 3 minuty, by swoim wystąpieniem zrobić wrażenie na jury. Członkowie jury wysoko punktują wciągające i ekscytujące prezentacje, zrozumiałe dla szerokiej, dorosłej publiczności.
 • Wystąpienie na finale nie może być powtórzeniem prezentacji z półfinału.
 • Po prezentacji jury także i tym razem zada Ci pytania dotyczące zaprezentowanego tematu. Teraz także możesz liczyć na profesjonalne uwagi.

jak się przygotować?