FameLab Poland 2017

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.

W ciągu 5 lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu Famelaberów stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

Daty 6. edycji konkursu FameLab

5 grudnia 2016 – otwarcie naboru

23 stycznia 2017 (godz. 12.00) - ostatni dzień nadsyłania zgłoszeń

25 lutego 2017 – półfinał w Centrum Nauki Kopernik

31 marca – 2 kwietnia 2017 – szkolenie Masterclass

13 maja 2017 – finał krajowy w Centrum Nauki Kopernik (podczas Nocy Muzeów)

6 – 11 czerwca 2017 – finał międzynarodowy, Cheltenham, UK

Jak wziąć udział?

Zakończyliśmy proces rekrutacji na konkurs Famelab 2017

 

Regulamin konkursu FameLab Poland 2017.

5 grudnia 2016 r. - 23 stycznia 2017 r. - przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji

25 lutego 2017 r. – półfinał w Centrum Nauki Kopernik

31 marca - 2 kwietnia 2017 r. - szkolenie MasterClass

13 maja 2017 r. – finał w Centrum Nauki Kopernik

Co zyskasz?

Nagrody w konkursie:

Pula nagród dla 3 pierwszych miejsc to łącznie 43 tys złotych. Zwycięzca lub żwyciężczyni weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii podczas Cheltenham Science Festival.

Laureat lub laureatka głosowania publiczności otrzyma nagrodę British Council (voucher językowy).

Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do finału, biorą udział w profesjonalnym szkoleniu MasterClass. To intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzony przez brytyjskich i polskich trenerów.

Czy spełniasz kryteria


DLA KOGO JEST FAMELAB?
  • Dla osób, które skończyły 23 lata i studiują (na 4, 5 lub 6 roku studiów jednolitych lub na studiach drugiego stopnia) lub pracują w obszarze nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych. Zapraszamy magistrantów i magistrów, doktorantów i doktorów. Profesorów również.
  • Dla wszystkich naukowców z tych dziedzin, niezależnie od ich motywacji – czy chcą rozwinąć skrzydła jako popularyzatorzy, czy poprawić / rozwinąć swój warsztat komunikacji.
  • Dla tych, którzy chcą opowiedzieć o własnych badaniach, ale też dla tych, którzy – choć jeszcze nie prowadzą własnych badań - chcą się podzielić swoją pasją do nauki.
CO WYDARZY SIĘ PODCZAS KONKURSU?
  • W czasie półfinału będziesz mieć 3 minuty, by swoim wystąpieniem zrobić wrażenie na jury. Członkowie jury wysoko punktują wciągające i ekscytujące prezentacje, zrozumiałe dla szerokiej, dorosłej publiczności.
  • Wystąpienie na finale nie może być powtórzeniem prezentacji z półfinału.
  • Po prezentacji jury także i tym razem zada Ci pytania dotyczące zaprezentowanego tematu. Teraz także możesz liczyć na profesjonalne uwagi.

jak się przygotować?