FameLab Poland 2018 - 7. edycja konkursu

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.

W ciągu 6 lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 500 naukowców. Wielu Famelaberów stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

Daty 7. edycji konkursu FameLab

- Przyjmowanie zgłoszeń – 4 grudnia 2017 – 29 stycznia 2018 (do godziny 12.00)

- Półfinał - 24 lutego 2018

- Szkolenie MasterClass z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych – 16-18 marca 2018

- Finał krajowy – 19 maja 2018

 

- Międzynarodowe półfinały oraz międzynarodowy finał w Cheltenham – 5-10 czerwca 2018

 

Regulamin konkursu FameLab Poland 2018.

 

 

5 grudnia 2016 r. - 23 stycznia 2017 r. - przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji

25 lutego 2017 r. – półfinał w Centrum Nauki Kopernik

31 marca - 2 kwietnia 2017 r. - szkolenie MasterClass

13 maja 2017 r. – finał w Centrum Nauki Kopernik

Co zyskasz?

Nagrody w konkursie:

Laureat/-ka pierwszego miejsca otrzyma 25 tysięcy złotych, laureat/-ka drugiego miejsca – 12 tysięcy złotych, laureat/-ka trzeciego miejsca – 6 tysięcy złotych. Laureat/-ka nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkową nagrodę specjalną ufunduje Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Zwycięzca lub żwyciężczyni weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii podczas Cheltenham Science Festival.

.

Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do finału, biorą udział w profesjonalnym szkoleniu MasterClass. To intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzony przez brytyjskich i polskich trenerów.

Czy spełniasz kryteria


DLA KOGO JEST FAMELAB?
  • Dla osób, które skończyły 23 lata i studiują (na 4, 5 lub 6 roku studiów jednolitych lub na studiach drugiego stopnia) lub pracują w obszarze nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych. Zapraszamy magistrantów i magistrów, doktorantów i doktorów. Profesorów również.
  • Dla wszystkich naukowców z tych dziedzin, niezależnie od ich motywacji – czy chcą rozwinąć skrzydła jako popularyzatorzy, czy poprawić / rozwinąć swój warsztat komunikacji.
  • Dla tych, którzy chcą opowiedzieć o własnych badaniach, ale też dla tych, którzy – choć jeszcze nie prowadzą własnych badań - chcą się podzielić swoją pasją do nauki.
CO WYDARZY SIĘ PODCZAS KONKURSU?
  • W czasie półfinału będziesz mieć 3 minuty, by swoim wystąpieniem zrobić wrażenie na jury. Członkowie jury wysoko punktują wciągające i ekscytujące prezentacje, zrozumiałe dla szerokiej, dorosłej publiczności.
  • Wystąpienie na finale nie może być powtórzeniem prezentacji z półfinału.
  • Po prezentacji jury także i tym razem zada Ci pytania dotyczące zaprezentowanego tematu. Teraz także możesz liczyć na profesjonalne uwagi.

jak się przygotować?